بازگشت سارقان «نیمه کلان» به خیابان‌ها؛ مراقب خودروتان باشید!

با افزایش شدید قیمت خودرو در یکسال اخیر، بلایی که مدت‌ها بود بساطش برچیده شده بود، بار دیگر بازگشته و روز به روز گریبان شمار بیشتری از مالکان خودرو را می‌گیرد.
به گزارش «تابناک»، از جمله پیامد‌های افزایش قیمت خودرو، افزایش شدید قیمت قطعات یدکی و متعلقات خودروهاست. افزایشی که موجب شده تعمیر برخی قطعات که پیشتر با قطعات نو جایگزین می‌شدند، بار دیگر به بورس بازگردد و کسب و کار عده‌ای رونق پیدا کند.

سوی مثبت ماجرایی که اشتباه است فکر کنیم عارضه نامطلوبی به دنبال نداشته است. عارضه‌ای که ظاهرا هنوز زود است به دنبال رد و اثر آن در آمار‌ها و ارقام باشیم، اما به گفته یک منبع آگاه، رو به افزایش است و روز به روز بر شمار آسیب دیدگان آن افزوده می‌شود.
صحبت درباره پدیده‌ای است که چند دهه پیشتر کابوس بزرگ مالکان خودرو بود. کابوس سرقت خودرو که در برخی موارد پایانش پیدا نشدن خودرو برای همیشه بود و در اغلب موارد به یافتن اسکلت خودرو ختم می‌شد. خودرویی که اصطلاحا لخت شده و متعلقاتش برای فروش در بازار باز شده بود.
اتفاقی که سال‌ها بود بساط تکرارش برچیده شده و به اینجا رسیده بود که اگر خودرویی سرقت هم می‌شد، برای انجام امور غیرقانونی از آن بهره می‌گرفتند و در نهایت گوشه‌ای رهایش می‌کردند، نه اینکه آن را لخت کنند و تنها اسکلتش را باقی بگذارند. وضعیتی که حالا تغییر کرده و به روال سابق بازگشته است.
رهاورد افزایش قیمت خودرو، داغ شدن بازار دوباره سرقت‌هایی است که طی چند دهه به سرقت ضبط و باند و خرده ریز‌های خودرو یا لوازم یدکی و متعلفات رها شده در صندوق یا روی صندلی‌ها محدود شده بود و سرقت خرد نام داشت، نه سرقت کلی خودرو که احتمالا در زمره سرقت‌های کلان به شمار می‌آید.
آن گونه که یک منبع آگاه به «تابناک» می‌گوید، مدتی است که سارقان ترجیح می‌دهند به جای شکستن شیشه خودرو و در آوردن ضبط صوت، قطعات ارزشمندتری از خودرو‌ها بدزدند و از این رو، سرقت کیسه ایمنی (همان ایربگ)، آینه، چراغ و هرچه فکرش را بکنید، بازارش داغ شده و از این‌ها مهم تر، اگر سارق قادر به سرقت خودرو باشد، سر سوزنی برای انتقال آن به مکانی امن برای بازکردن انبوه قطعات تردید نمی‌کند.
سرقت‌هایی که به گفته این فرد، ظاهرا بازار فروش هم برایش بسیار مهیاست چراکه خرید و فروش قطعات کارکرده در برخی سایت‌های اینترنتی به شدت باب شده و تفاوت قیمت میان قطعات کارکرده و نو هم چیزی نیست که بشود روی آن چشم بست. تفاوتی وسوسه کننده که با وجود آن، سود سرشار سارق تضمین شده است.
روندی که مجابمان می‌کند از مسئولان بپرسیم چرا تدبیری برای مقابله با خرید و فروش اموال مسروقه که گلوگاه کسب و کار سارقان است، نمی‌اندیشند؟، اما پیش از آن بهتر است به مالکان خودرو توصیه کنیم تا تغییر شرایط بیش از پیش مراقب باشند و حتما از وسایلی که می‌تواند سارقان را ناکام گذاشته یا سرعت عمل شان را بگیرد، بهره بگیرند؛ چه دزدگیر، چه قفل فرمان یا پدال و چه قطعاتی که با کمک آن در کاپوت یا صندوق را ایمن می‌کنند.
منبع : تابناک
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.