اصفهانیان: نه با فغانی مشکل دارم نه با ترکی

فریدون اصفهانیان پس از نزدیک به هشت سال حضور در راس کمیته داوران جای خود را به هدایت الله ممبینی داد تا این داور 49 ساله که شرایط سنی بهتری نسبت به اصفهانیان دارد، از فصل آینده ریاست کمیته داوران را عهده دار باشد.


با اصفهانیان که سال ها در راس کمیته داوران بود هم صحبت شدیم. از او در مورد دستاوردهایی که طی این سال ها داشته پرسیدیم که او پاسخ داد: ما در این مدت تمام کلاس هایی که نیاز بوده در کلیه رده های سنی و در طول فصل برای تمامی داورانمان برگزار کردیم و همه را هم طبق ساختار جهانی انجام دادیم. همچنین در این مدت ارتباطات خوبی با فیفا داشتیم و داورانمان را به کلاس هایی که آنها برگزار می کردند، می فرستادیم.

او در ادامه با اشاره به فضا دادن به داوران جوان بیان کرد: سعی کردیم جوانان را به لیگ بیاوریم.

آکادمی داوران جوان را تاسیس کردیم که قرار بود از آبان سال قبل استارتش بخورد ولی امسال آغاز شد.  استان ها را به هشت منطقه تقسیم کردیم؛ 4 تا استعدادیاب و یک کمک استعدادیاب گذاشته بودیم تا بروند و بازی ها را ببینند. آنها وظیفه داشتند اگر داوری خوب بود، به ما معرفی شود تا خودمان او را بالا بیاوریم. استان های محرومی داریم که در سطح لیگ برتر قضاوت کردند. سعی کردیم کلی ببینیم همه چیز را و اگر کسی خوب است به او فرصت بدهیم. همچنین داوران جوانمان را به آکادمی جوانان آسیا فرستادیم.

اصفهانیان در ادامه به موارد زیر نیز اشاره کرد:

•  در دوره ما و سال گذشته ارزیابانی از AFC آمده بودند و وقتی ساختار کمیته داوران و دپارتمان را دیدند، گفتند ما 16 کشور را دیدیم ولی ساختار اینگونه نداشتند و از تقویم ما تمجید کردند.

 

•  ما همچنین برای اول مرتبه برگزاری دوره های مدرسان آمادگی جسمانی را برگزار کردیم. در این دوره ها برخلاف قبل، هر کلاسی که برگزار می کنیم، دو بخش است؛ یکی بحث تئوری و عملی و یکی بحث آمادگی جسمانی. قبلا یکی بود ولی الان این دو بخش مجزا هستند و افراد حاضر در دوره بایستی در دو امتحان شرکت کنند.

 

•  ما تقویم ورزشی سالانه کمیته دوران داشتیم. تمام این ها را به استان ها می دادیم تا بدانند چه زمانی کلاس لیگ برتر، چه زمانی کلاس فوتسال و برنامه های دیگر برگزار می شود تا بتوانند برنامه های آموزشی خودشان را هم ایجاد کنند.

 

•  ما استارت VAR را زدیم و با چند شرکت صحبت کردیم و الان  این فرآیند در حال ادامه هست.

 

در ادامه از اصفهانیان در مورد عملکرد داوران طی دوران حضورش پرسیدیم؛ اینکه چطور داوران تحت بررسی قرار می گرفتند. او گفت: ما سعی کردیم بازی هایی که برگزار می شود براساس شایستگی انتخاب کنیم. اگر داوران ما حتی داوران بزرگ ما هم اشتباه می کردند، آنها را تنبیه می کردیم. داوران خوب را از لیگ های پایین تر به لیگ برتر می آوردیم و به آنها قضاوت می دادیم و برعکس داوران ضعیف را حتی برای تنبیه در لیگ های پایین تر استفاده می کردیم. ما گروه آنالیز داشتیم که با ناظر بازی، عملکرد داور را بررسی می کردیم. پس از این بررسی به داوران نمره داده می شد که این نمره ها خیلی در آینده داوران تاثیر داشت.

با این این اوصاف در لیگ هجدهم شاهد اعتراضات زیادی به عملکرد داوران بودیم. فکر می کنید کجای کار شما ایراد داشت. اصفهانیان پاسخ داد: خب ببینید در جام های بزرگ جهانی هم تا زمانی که انسان هست اشتباه وجود دارد؛ برای همین است که از داوران پشت دروازه و سیستم کمک داور ویدئویی استفاده می شود. در لیگی که گذشت ما سعی کردیم در بازی های حساس، از داوران بزرگ تر استفاده کنیم ولی آنها هم اشتباه می کردند. در این بین تیم ها هم بیانیه می دادند که شرایط را سخت تر می کرد ولی اگر داوری اشتباه می کرد طبق قانون با او برخورد می شد.

اصفهانیان در پاسخ به این سوال که چه آئین نامه ای را می گوید، بیان کرد: آئین نامه ای هست که اگر نمره داور از یک حد پایین تر باشد، بیرون می ماند. خود مسئولین باشگاه ها هم واقفند، فشارهایی که از طرف باشگاه ها وارد می شد، شرایط را بدتر می کرد. باشگاه ها نباید قصاص قبل از جنایت می کردند. داروان هم باید بدانند که تیم ها زحمت می کشند و نباید زحمات آنها بیهوده شود. به هر حال اشتباه هست و با وجود VAR باز هم اشتباه هست. کار دیگری که ما کردیم و باید ادامه دهیم این است که داوران پشت دروازه را هم سطح داوران وسط زمین انتخاب کنیم تا داوران وسط به آنها اطمینان داشته باشند.

از رئیس سابق کمیته داوران پرسیدیم بهترین دستاورد مجموعه تحت هدایتش طی این سال ها را چه می داند. او در پاسخ به این سوال عنوان کرد: قبل از ما بازی های رفت و برگشت پرسپولیس و استقلال را به یک داور می دادند. ما گفتیم این رویه درست نیست و باید تغییر کند. داوران ما باید می رفتند و قضاوت می کردند تا در آسیا حرف برای گفتن داشته باشیم. قبلا در AFC می گفتند شما از بیرون برای مهم ترین بازی خودتان داور می آورید. می خواستیم در بازی های استقلال و پرسپولیس داروان ملی ما داوری کنند نه داوران بین المللی که این مهم انجام شد.

منبع : ورزش3

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.